Yurtdışı Yaz Okullarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurtdışı yaz okulları çocukların ve gençlerin yabancı dillerini geliştirmelerinin yanı sıra sosyal, bilişsel, kültürel, fiziksel gelişimleri açısından kazanımlarını arttıracaktır. Tüm bunların yanı sıra, öğrencinin sorumluluk bilincinin artmasını, özgüveninin gelişmesini, yeni ilgi alanlarının ve becerilerinin keşfedilmesini, öz disiplininin gelişmesini sağlar. Bununla birlikte yurtdışı yaz okulu süresince akranlarıyla beraber projelerde görev almak, aktivitelerde bulunmak, farklı kültürlerden arkadaş edinmek, oyun oynamak, çocukların ve gençlerin paylaşma, yardımlaşma, fedakârlık etme, saygı duyma gibi çok önemli sosyal davranışları kazanmasına yardımcı olacaktır.

Seçilecek olan yurtdışı yaz okulu ya da yaz kampı programının çocukların ilgi alanlarına uygun olması, çocuğun yurtdışına çıkma, aileden ayrılma durumuna hazırlıklı olup olmamasıdır. Özellikle aileden ayrılık kaygı problemi taşıyan çocuklarda daha dikkatli davranılmalıdır. Yurtdışı eğitime isteksiz ebeveynlerinden ayrılmaya hazır olmayan çocuğun zorla gönderilmesi hem eğitim sürecinin verimsiz geçmesine hem de bu tür okul ve kamplara karşı önyargılar geliştirmesine yol açabilir.

Aileler çocuklarının yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlaması, çocukların farklı kültürleri tanıması, yabancı dillerini geliştirmeleri amacı ile yurtdışı yaz okulları ile alternatifleri değerlendirmeye başlar. Çocukların oyun alanlarının kısıtlı olduğu büyük şehirlerde yurtdışı yaz okulları ve yaz kampları pek çok aile için iyi bir seçenek olarak görülmektedir. Ailelerin yurtdışı yaz okulu karar verme sürecinde dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunların en başında çocuğun yaşı gelir kısa süreli dahi olsa 14 yaş altında olan çocukların yurtdışı yaz okullarında mutsuz olduğu ve ailelerini özledikleri aldıkları eğitim, aktivite ve gezilere uyum sağlayamadıkları izlenmiştir.

En önemli diğer konu yurtdışı yaz okulunun sahip olması gereken donanım ve standartlardır. Genellikle yurtdışı yaz okulları 14-18 yaş aralığındaki tüm çocuklara hizmet vermektedir. Burada okulun aynı yaş grupları için farklı programlar hazırlamış olması çok önemlidir. 14 yaşındaki bir çocuk ile 18 yaşında olan bir başka çocuk aynı programda iletişimde olamayacaktır. Yurtdışı yaz okulu her yaş grubu için ayrı eğitim programı, farklı aktivite ve gezi organizasyonu hazırlamalıdır.

Konaklama bir başka önemli husustur. Okulun kampüsü içinde bulunan yurtlar özellikle yaşı küçük olan çocukların takibi konusunda en doğru yaklaşımdır. 17-18 yaş içinse okula en fazla yürüyüşle 10-15 dakika uzaklıkta olan yurtlar mantıklı bir seçim olacaktır. 18 yaş altında bulunan yurtdışı yaz okulu öğrencileri için en mantıklı konaklama türü yurt konaklamasıdır. Yaz okulu grubu dediğimiz 12-18 yaş aralığındaki çocuklar için aile yanı konaklama tercih edilmeyen bir seçenektir.

Yaz tatilinin, öncelikle çocuklar için dinlenme ve oyun oynama dönemi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle yurtdışı yaz okuluna gidip gitmeme ve gidilecek yeri belirleme konusunda mutlaka çocuğun görüşleri de alınmalıdır.

Hakkında daha fazla bilgi için yurtdışı eğitim  ziyaret edin  http://www.afegitim.com/

Published at: Articlicious Article Directoryhttp://articlicious.com

Click here for Article Source

%d bloggers like this: