Yurtdışı yaz okulu gerekli midir?

Gelecekteki eğitimini  yurtdışında almak isteyen genç yaştaki öğrencilere hem yeni bir deneyim,  hem de eğitimlerine katkı için yurtdışı yaz okulları öneririz. Bu yaz okulu programlarında öğrenciler  hem yabancı dilleri geliştirebilir hem de çeşitli, spor ve sosyal aktivitelerle müthiş bir özgüven  duygusuna sahip olabilirler. Küçük yaşta ailelerinden uzak bu tür organizasyonlara katılmak, farklı kültürleri ve değişik hayat tarzlarını görmek gençleri gelecekteki hayat anlayışları için çok önemli ve çok etkili oluyor.  ‘Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir’ diye bir söz vardır. Bu sorunun cevabı bence kesinlikle ‘çok gezen’ bilir olmalı. Çok okuyan da çok şey bilir elbet ama bildiği her şey kendi beyni içerisinde kurguladığı kadardır. Çok gezen kişi, görür, duyumsar, yaşar, kokusunu alır, dokunur, özümser, kıyaslar, daha çok anlar ve bunların sonucunda daha çok üretir. Toplum olarak çocuklarımızı göz önünden ayırmayı ve uzaklara göndermeyi bir türlü kabul edemiyoruz. Oysaki yıllardır yaz okulu ve yaz kampı programlarında 18 yaş altı gençleri ve çocukları ağırlayan bu ülkeler ve okullar çok güvenilir bir sisteme sahip.

Yaz okulu, yaz kampı programları 8-19 yaş arası hem yabancı dil hem de çeşitli sosyal aktivitelerin bulunduğu programlardır.  Genç öğrenciler bu programlarda,  çeşitli kelime oyunları, film gösterileri, dil geliştirici oyunlar, tiyatro, sinema gösterileri, civar bölgelere  geziler gibi  pek çok aktiviteyi birlikte yaparlar. Öğrenciler buradan bir grupla gidebildikleri gibi, tek başlarına münferit olarak da yaz okulu programlarına gidebilirler.  Okul görevlileri havalimanın girişinde öğrencileri bekler ve alır. Ardından kalacağı konaklama adresine teslim eder.   Okul başladığı gün gruplar oluşturulur ve her grubun bir grup lideri olur. O grubu bu lider yönlendirir.  Ayrıca okul da ve yurtlarda 7-24 okul görevlileri bulunur.    Yaş arlıklarına göre örneğin, 14-17 ya da 16-19 yaş arası öğrenciler  8-13 yaş arası gruplara oranla biraz daha özgürdürler ve kendilerine ait zamanları (free time) bulunur.  8-13 yaş gruplarında ise öğrenciler asla kendi başlarına bırakılmazlar.

Çocuklarına yurtdışına gönderen ailelerin çoğunun en büyük endişesi çocukların oralarda ne yiyeceğidir.  Bu okulların gerek yurt, gerekse okul için kantinlerinde öğrencilerin yiyebileceği tüm yemekler mevcuttur. Salatasından, kuru ve sulu yiyeceklere, tatlılar, içecekler ve meyvelere kadar her şey açık büfe halinde sunulur.   Hatta akşam yemeğinden sonra da öğrencilere gece atıştırması ikramında da bulunulur.

Çocuklarına güvenen ve gelecekte onlardan çok şey bekleyen ailelerin maddi olanakları da yeterliyse onları yurtdışında bu tarz bir eğitime göndermeleri  umduklarından çok daha büyük ve yararlı bir adım olacaktır.

Dünyadaki iletişim ağının son derece gelişmesi ve hızla globalleşmesi  sonucu toplumlar birbirine daha ön yargısız ve saygıyla bakmakta. Bir kişi kendisine önceden çok ters gelen bazı şeyleri anlamlandırdıkça çok saçma olmadığını, herkesin birbirine nasıl saygılı olabildiğini ne kadar erken öğrenirse onun için o  kadar kardır….

Hakkında daha fazla bilgi için yurtdışı eğitim danışmanlığ ziyaret edin  http://www.afegitim.com/

Published at: Articlicious Article Directoryhttp://articlicious.com

Click here for Article Source

%d bloggers like this: