GENÇLERE YÖNELİK YURTDIŞI YAZ OKULLARI

Yurtdışı yaz okulu programları yaz aylarını eğitimle geçirmek isteyen gençler için en ideal programlardır. Yoğun ve yorucu eğitim dönemlerinin ardından yaz aylarında hem eğlenmek hem de iyi vakit geçirmek için pek çok genç yaz okulu programlarını tercih ediyor. 8-19 yaş arası aktiviteli dil kursları gençlerin hem kişisel gelişimleri, özgüvenleri hem de dil eğitimlerinin gelişmesinde çok önemli rol oynuyor.  Türkiye’den gidecek öğrenciler için yurtdışı yaz okulları programlarında en elverişli ülke İngiltere oluyor. Daha sonra Amerika, Kanada ve Avustralya, Malta, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler sıralanabilir. Gidilecek ülke öğrencinin burada aldığı eğitimle alakalı olarak tercih edilebilir. Örneğin, Fransız okulunda eğitim alan bir öğrenci Fransa’da, Alman kolejinde eğitim alan bir öğrencinin Almanya’ya dil eğitimine gitmesi çok daha mantıklı olur.

Yaz okulu programları en az 2 haftadan başlayıp en fazla 10 haftaya kadar devam edebilir.  Öğrenciler bu programlarda İngilizce dil eğitiminin yanı sıra bol bol eğlence ve spor programlarına da katılabiliyor. Geziler genelde civar bölgelere, müzelere, turistik yerlere, opera ve müzikal gösterimlerine yapılıyor.  Spor programlarında ise  tenis, yüzme, futbol, basketbol gibi spor aktiviteleri bulunuyor. Ayrıca dil eğitimini geliştirici çeşitli oyunlar, sinema gösterimleri, gibi aktiviteler yapılıyor. Öğrenciler tek kişilik ya da paylaşımlı odalarda, gerek öğrenci yurtlarında gerekse aile yanı konaklamalarda konaklayabiliyor. Yurt konaklamalarında  7 / 24 görevliler bulunuyor. Öğrenciler üç öğün yemek yiyebildikleri gibi akşam üstü atıştırmaları da ikram ediliyor.  Aile yanı konaklamalarda da yine üç öğün yemeğin yanı sıra akşam atıştırmaları ikram  ediliyor.

Öğrenciler yaş aralıklarına göre denetim altında tutuluyor. Örneğin 15 yaşa kadar olan yaş grupları için daha yoğun bir denetim uygulanıyor. 15 yaş ve üzeri gruplarda ise  genel kural ve çerçevelerin yanı sıra öğrenciler daha küçük yaş gruplarına oranla  daha rahat bırakılıyorlar.

Yurtdışı yaz kampında eğitim alıp geri gelen öğrencilerin özgüvenlerindeki değişiklik aile ve çevrelerince çok belirgin bir şekilde far edilebiliyor.  Öğrenciler ailelerinden uzakta kendilerinden başka bir kültürün içinde kendilerini ifade edebilmesi, tek başlarına bir takım şeylerini gerçekleştirebilmesi  gelişim çağındaki genç öğrencilerin kişilik gelişimlerinde çok etkili olmakta.

Yurtdışı yaz kamplarına dünyanın  dört bir yanından gelen öğrenciler, kültürel farklılıklarının yanı sıra dini inançlarına uygun ortamlar hazırlanıyor. Okullarda sunulan yemekler her türlü inanca hitap edecek şekilde ayarlanıyor.

Dünyanın  dil okulu ve yaz okulu programlarını en eski yıllardan beri uygulayan İngiltere’ye her yıl dünyanın dört bir yanından öğrenci gelmekte. Bu öğrencilerin büyük bir kısmı Avrupa kökenli öğrenciler oluşturmakta. Ardından Arap ülkeleri gelmekte.

Eğitime ve gelişime önem veren ailelerin maddi durumları yeterli olduğu sürece çocuklarını yurtdışına göndermeleri; çocukların gelecekteki yaşam planlarında çok etkili bir rol oynayacaktır. Ziyaret http://www.afegitim.com/

Published at: Articlicious Article Directoryhttp://articlicious.com

Click here for Article Source

%d bloggers like this: